WordPress Temaları Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress içerik yönetim sisteminin temaları genellikle İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle İngilizce bilmeyen kullanıcılar tarafından bu durum bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak zahmetli de olsa uygulamanın Türkçeleştirilmesi de mümkündür. Peki ya WordPress temaları nasıl Türkçeleştirilir?

            WordPress temalarının Türkçeleştirilmesin de po ve mo dosyaları ve uzantıları kullanılmaktadır. .Po dil dosyası anlamına gelmektedir. Po dosyası ise mo dosyasına geçiş yaparak terimlerin seçilen dille görüntülenmesini sağlamaktadır. Öncelikle Peodit programı bilgisayara indirilir. İndirme işlemi bittikten sonra Peodit programı çalıştırılır. Peodit uygulaması içinde bulunan tema dosyası içinde bulunan po dosyası da açılmalıdır.Peodit dosyası açıldıktan sonra bu dosya içerisinde bulunan tema isimleri İngilizce olarak görünmektedir. Bu pencere içinde yer alan sol tarafta bulunan bütün İngilizce terimler teker teker çevrilmelidir. Bu dosya içerisinde bulunan İngilizce terimleri teker teker çevirme işlemi bittikten sonra dosya adı tr_TR olarak değiştirilerek yeniden kaydedilir. Bu kaydetme işlemi bittikten sonra tr_TR .po ve tr_TR .mo olarak iki dosya ortaya çıkacaktır. Bu iki dosya peodit dosyası içinde bulunan Languages dosyası içine atılır. Böylelikle temaların Türkçeleşmesi sağlanmış olur. Eğer kaydetme işlemi yapıldığında temalar hala Türkçeleşmemişse tema ayarı bölümüne gidilerek tema ayarlarının Türkçe bölümü seçilerek kaydet seçeneği tıklanır. Böylelikle WordPress’deki temaların tamamının Türkçeleştiği görülecektir.

 

Ancak bazı temalarda Türkçeleşme konusunda sorunlar yaşanmaktadır. Temaların Türkçeleşmesi işlemleri yukarıdaki şekilde yapıldığında hala Türkçeleşme işlemi gerçekleşmiyorsa sorunun temadan kaynaklanma ihtimali de vardır. Eğer temalar hazır olarak satın alınıp kullanılıyorsa temalardaki font seçimi tema yöneticisinin tercihine bırakılmış demektir. Gösterişli temalardan uzak durulmalıdır. Çünkü gösterişli temaların içeriği Türkçe değil İngilizce olarak öne sürülmektedir. Temalar ve onları oluşturan fontların görünümlerinden ziyade içerikleri önemle kontrol edilmelidir. Görünüm de önemlidir ancak tema ve fontların kullanım dilinin İngilizce olması kullanıcıyı zor durumda bırakmaktadır. Tema ve fontlarda öncelikle içerik sonra görünüme önem verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir