Teknolojide Akıl Almaz 5 Değişim

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler çağımızda oldukça ileri seviyeye yükselmiştir. Yaşadığımız teknoloji gelişimlerin asıl amacı insan hayatını kolaylaştırmak günlük yaşantısında farklı ayrıntılarla düzen ve yardım saplamaktır. Teknoloji alanında ilerleyen tüm gelişmeler tamamen olumlu olduğunu söyleyemeyiz. Bazen ilerleyen teknoloji insanlarda olumsuz etkilere de neden olmaktadır. Bunun en önemli olumsuzluğu asosyal insanlarımızın çoğalması. Yine de teknoloji daha çok olumlu yönde ilerlemiştir. Son yıllarda teknolojide akıl almaz 5 değişim ; sizler için araştırdık.

  1. Wifi: İnternet 90’lı yılların son zamanlarında tanıştığımız dial-up modemleri hatırladınız mı? Bağlantı kurulurken çıkarttığı ses, o senelerde internete girmek için evimizde bir telefon olmalı ve o telefon hattı daime açık ve bilgisayarımıza bağlı olması gerekiyordu. Annemiz telefonla konuştuğu zaman internet giderdi. Ve o zamanlar internete girmek oldukça maliyetli bir işti. Şimdi ise wi-fi teknolojisi oldukça ilerledi. Ev telefonunuz olmadan dahi internet hattı size bağlanabiliyor ev telefonunuz varsa bile kablosuz interneti alabiliyorsunuz. Uçak, araba, vapur her türlü araçta internete bağlanabiliyorsunuz. Öyle ki şehirlerarası otobüs taşımacılığında dahi bindiğimiz otobüs firmalarının çoğunda wi-fi vardır. Artık internete girmek çok özgür ve çok uygun maliyete sahiptir.

 

  1. Sosyal Medya: Şimdilerde sosyal medya çığır aşmış durumda. Şuan saniyesinde o anki durumunuzu paylaşabileceğimiz platformlar mevcuttur. Sosyal medya öyle akıl almaz hale geldi ki artık şirketler de bu kanalları kullanmaya ve yazılan müşteri eleştirilerini dikkate almaya başladılar.

 

  1. e-bankacılık, e-ticaret: Banka sıralarında bekleyen sıra fişi alan günler geride kaldı. Artık internet bankacılığı ile oturduğumuz yerden hesabımızı yönetebilir EFT yapabilir ve ya ödeme işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Ticarette bu hali almış durumdadır. İnternet sitelerinde alışveriş mağazaları ve geneldeki bütün markaların internet mağazaları bulunmaktadır. Artık oturduğumuz yerden eve mobilyadan tutun bebeğinize bez bile alabilirsiniz.

 

  1. Akıllı telefonlar: Bilgisayarlarımız bizim için vazgeçilmezdi. Ders çalışır, resim aktarır, her türlü işimizi bilgisayarda görürdük. Oysaki ilerleyen teknolojide bilgisayarlar artık ceplere girdi. Öyle mükemmel akıllı telefonlar yapıldı ki avuç içi kadar bilgisayar kullanıyor gibiyiz.

 

  1. Tablet bilgisayar: Masa üstü tüplü bilgisayarlardan LCD bilgisayarlara ve diz üstüne geçtik şimdi ise bilgisayarı çantamızda taşıyabiliyoruz üstelik akıllı telefonlar gibi dokunmatik bilgisayarlar. Teknolojinin son harikası tabletler her zaman yanımızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir